Energiatanúsítvány
Jogszabályi/Rendeleti Háttér:
-
176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról
-
7/2006. (V. 24.) TNM. rendelet az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról
-
313/2012. (XI. 8.) Korm. az Országos Építésügyi Nyilvántartásró
Meddig érvényes az elkészült tanúsítvány:
A tanúsítvány 10 évig érvényes, ha nem történik jogszabályi követelmény módosítás, vagy a teljes épületet tekintve 25% nál nagyobb felújítás.
Ki készíthet energiatanúsítványt:
A 244/2006. (XII. 5.) szakmagyakorlásról szóló kormányrendelet előírja, hogy energetikai tanúsító tevékenységet, megfelelő felsőfokú szakirányú végzettséggel rendelkező végezheti, ha teljesítette az energetikai ismereteket tartalmazó jogosultsági vizsgakövetelményeket. A rendelet azt is tartalmazza, hogy e szabály alól felmentés nem adható, vagyis az energetikai tanúsítás végzésének alapvető feltétele a jogosultsági vizsga letétele. Vagyis tanúsítást a Magyar Mérnöki Kamara vagy a Magyar Építész Kamara névjegyzékébe felvett tanúsítók végezhetik.
Hiteles Energetikai Tanúsítvány:
A tanúsítvány hitelesítését a tanúsító végzi. Az elkészült tanúsítványt feltölti az e-tanusítás adatbázisba, ahol egy egyedi HET azonosítót kap a dokumentum. Innen letölthetővé válik számára a már hiteles tanúsítvány pdf. formátumba. Ezt a dokumentumot elektronikusan is kiküldjük a megrendelőnek az aláírt példányon felül. A HET (Hiteles Energetikai Tanúsítvány) szám az az egyedi azonosító sorszám, amely a tanúsítvány előlapjának jobb felső részén olvasható. Ezen szám alapján kereshetők vissza és ellenőrizhetők le a tanúsítványok. Az ingatlan adásvételi szerződésében szerepeltetni kell, hogy az adott rendeltetési egységre a 176/2008-as rendelet alapján kell-e tanúsítást végezni; ha igen, akkor rögzíteni kell a vevő nyilatkozatát, hogy az adott HET sorszámú energiatanúsítványt az eladótól átvette.